12 marca 2023

Edukacja dzieci i młodzieży

Habitat-reborn

Jednym z założeń Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Mińskiej jest edukacja. Każdego roku nasi pszczelarze organizują prelekcje w okolicznych szkołach i przedszkolach. Na zaproszenie uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim wzięliśmy udział w projekcie „Habitat-reborn” w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Głównymi organizatorkami projektu były uczennice ZSE Karolina Kudlak i Maria Radosz a opiekunką projektu była Pani Małgorzata Kozińska-Zięba. Z ramienia Stowarzyszenia dnia 13.01.2023 r. prelekcję pod tytułem „Pszczoły i ich znaczenia dla ekosystemu” przeprowadził Konrad Ładnowski. Podczas prelekcji uczniowie 6 klas i ich opiekunowie mieli okazję usłyszeć o historii pszczół i pszczelarstwa, znaczeniu tych pożytecznych owadów dla ludzi i ekosystemu, zagrożeniach czyhających na pszczoły oraz sposobach pomocy tym cudownym stworzeniom. Trwające około 2 godziny spotkanie zakończyło się quizem wiedzy o pszczołach a na najlepszych czekały nagrody. Każdy uczestnik spotkania otrzymał broszury wydane przez nasze Stowarzyszenie pt. „Zaproś pszczoły do swego ogrodu” i „Witaj w świecie pszczół” oraz kolorową smycz. Chętni mogli zabrać ze sobą przygotowane przez organizatorów projektu torebki z nasionami różnych roślin miododajnych, które po zasianiu pomogą stworzyć kolorowy i przyjazny zapylaczom ogródek kwiatowy.
Drugą odsłoną projektu „Habitat-reborn” były warsztaty zorganizowane dn. 22.02.2023 r. w Centrum młodzieżowym „Międzyczas” znajdującym się w Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim. Dość spora grupa młodzieży i ich opiekunowie wysłuchali prelekcji o pszczołach i otaczającym je świecie oraz problemach tych małych, pracowitych stworzeń. Spotkanie zakończyło się pytaniami i ciekawą dyskusją.
Organizatorom projektu oraz wszystkim uczestnikom prelekcji i warsztatów dziękujemy za zainteresowanie problematyką pszczół.
 Niezwykle cieszą nas wszystkie ciekawe inicjatywy młodzieży troszczącej się o los pszczół i zawsze chętnie wspieramy takie działania.